Murowaniec jest najmłodszym zbiornikiem retencyjnym w tej części Wielkopolski. Oddano go w użytkowanie w 2004 r. Zlokalizowany na lewobrzeżnym dopływie Prosny – Swędrni, zajmuje powierzchnię ok. 70 h. Ta stosunkowo niewielka woda (szerokość zbiornika to zaledwie od 50 do 600 m), pomimo częstych wizyt wędkarzy, może obdarzyć naprawdę pięknymi rybami. Aby poznać topografię akwenu w Murowańcu, wystarczy dłuższy spacer, bowiem długość zbiornika to zaledwie 2,5 km. Również głębokości nie są tu imponujące: średnia to około 2 m, natomiast maksymalna – ok. 4 m. Gdyby poprzestać na takim opisie, dla wielu nie byłby to zachęcający obrazek. A jednak jest inaczej.
Rybostan
Pomimo młodego wieku zbiornik skrywa w swych wodach naprawdę okazałe ryby. Może nie jest to jeszcze miejsce do bicia krajowych rekordów, ale spotkania z kilkunastokilogramowymi karpiami i amurami nie należą do rzadkości. Bywa, że gdy w dobrze sporządzoną zanętę wpłynie stado dorodnych płoci, których rozmiary często przekraczają 40 cm, delikatne żyłki przyponów oraz umiejętności wędkarskie poddawane są trudnemu egzaminowi. Spotkać tu można także liczną populację linów. Złowienie kompletu tych cudownych „prosiaczków”, których wymiar w Okręgu PZW w Kaliszu wynosi 30 cm, może nastąpić nawet w pół godziny. Leszcze, dorodne karasie i jazie pozwalają na przeżycia, które pamięta się przez długi czas.
W łowach drapieżników największe szanse mają posiadacze środków pływających (obowiązuje strefa ciszy). Płaskie nachylenie dna Murowańca powoduje, że w większości miejsc dostępnych do wędkowania z brzegów woda nie przekracza głębokości 1,5 m. Duże szczupaki, sandacze, a i pokaźne sumy trzymają się głębszych partii wody, które najlepiej penetrować z łódki. Trudno wskazać najlepszą metodę ich połowu. Sukcesy odnoszą zarówno spinningiści, jak i tradycjonaliści stosujący klasyczne żywcówki.
Płatność
http://e-zezwolenia.przewodnikwedkarski.com/ezezwolenie
Regulamin połowu ryb